Вести

Нови туристички пакети на членките на СТЕП мрежата

Нови туристички пакети на членките на СТЕП мрежата

Задоволство ни е да ги промовираме новите пакети на членот на СТЕП, Дурсим Рушани за 2021 година !!! Кој не би посакал пријатен престој на Шар Планина, таму каде има пријатниот звук на планинските птици и свежиот воздух .Новиот Хостел на Фолклорот нуди сместување за...

Во тек е конкурсот за Европски дестинации на извонредност

Во тек е конкурсот за Европски дестинации на извонредност

Дали вашата дестинација е одржлив туристички пионер?Тогаш имате можност за учество на конкурсот за Европски дестинации на извонредност. #EDEN ги препознава и наградува достигнувањата во „зелените„ трансформативни практики во помалите туристички дестинации. Рокот за...

Странските туристи бесплатно ќе се тестираат при посета на земјава

Странските туристи бесплатно ќе се тестираат при посета на земјава

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на денешната прес-конференција најави бесплатни ПЦР-тестови за странските туристи кои планираат да ја посетат нашата земја во текот на претстојнава сезона. Станува збор за една од мерките што спаѓа во шестиот антиковид...

Елбасан, град со неверојатно скриена убавина

Елбасан, град со неверојатно скриена убавина

На само 66 километри од македонско - албанската граница се наоѓа градот Елбасан, еден од најголемите градови во Албанија и административен центар на истоимената област. Во центарот на градот e Калето кое е сведоштво за едно минато и бурно време . Покрај неговата...

ССКМ: Итно донесување на петтиот пакет мерки и директна финансиска помош за спас на туристичко-угостителскиот сектор

ССКМ: Итно донесување на петтиот пакет мерки и директна финансиска помош за спас на туристичко-угостителскиот сектор

Туристичко-угостителскиот сектор е во исклучително тешка состојба, а деловните субјекти не можат да ги подмират достасаните обврски и се принудени да ја прекинат својата деловна активност, велат од Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на...

Ски ценар Маврово – работи и овој викенд

Ски ценар Маврово – работи и овој викенд

Ве известуваме дека заради врнежите од снег, ски центар Маврово ќе работи и на почетокот од месец април. Сите љубители на скиањето и чистиот воздух се добредојдени.  ...

SharOutdoors – Adventures in Macedonia and the Balkans – Мартовско скиање

SharOutdoors – Adventures in Macedonia and the Balkans – Мартовско скиање

За крај на скијачка сезона Ве покануваме да го посетите официјалниот сајт на SharOutdoors - Adventures in Macedonia and the Balkans и да направите резервација на време. Побрзајте местата се ограничени! За SharOutdoors - Adventures in Macedonia and the Balkans кратко...

Ковид-19 лани го намали бројот на туристи во земјава за речиси 720.000 во однос на 2019 година

Ковид-19 лани го намали бројот на туристи во земјава за речиси 720.000 во однос на 2019 година

  Огромни финансиски штети претрпел туристичкиот сектор во земјава како последица на ковид-19 пандемијата. Во 2020 година, бројот на туристи се намалил на 467.514, наспроти регистрираните 1.184.963 домашни и странски туристи што ја посетиле Македонија во 2019...

Достапна нова мобилна апликација „Discover Ohrid“ за промоција на охридскиот туризам

Достапна нова мобилна апликација „Discover Ohrid“ за промоција на охридскиот туризам

Фото: Љупчо Џамбазовски на Unsplash Денеска пред јавноста Центарот за интегриран развој Охрид – ЦИРО, со поддршка на Германското друштво за меѓународна соработка ГИЗ, ја презентираа туристичката мобилна апликација „Discover Ohrid“. На апликацијата која е двојазична на...

Корона кризата не запира – бројот на туристи во ноември лани намален за 66,6 отсто

Корона кризата не запира – бројот на туристи во ноември лани намален за 66,6 отсто

Туризмот како една од најпогодените гранки на економијата продолжува да трпи сериозни штети од корона кризата. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2020 година изнесувал 21.516, кои оствариле 48.182 ноќевања. Статистиката...